| Brand: | CUBOT |
| Model: | C28 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 2.02 inches |
| Resolution: | 320 x 390 pixels (~250 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 410 mAh |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary OS |
| Body | |
| Dimensions: | 58.3 x 46.1 x 13.3 mm (2.30 x 1.81 x 0.52 in) |
| Weight: | 44.5 g (1.59 oz) |
| Build: | 1 ATM waterproof |
| Sim: | No |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, heart rate, SpO2, blood pressure |
| Colors: | Black, Green |