| Brand: | CUBOT |
| Model: | C21 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 1.32 inches |
| Resolution: | 360 x 360 pixels (~386 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 300 mAh |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary OS |
| Dimensions: | 46.5 x 46.5 x 13 mm (1.83 x 1.83 x 0.51 in) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, heart rate, SpO2, blood pressure |
| Colors: | Black, Silver |
| Usd: | ~43 USD |