| Brand: | CUBOT |
| Model: | C20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.18 inches, 96.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, (wide), PDAF 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6762D Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 155 x 74 x 10 mm (6.10 x 2.91 x 0.39 in) |
| Weight: | 192.8 g (6.81 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Black |