| Brand: | CUBOT |
| Model: | A1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 165.6 x 75.5 x 10.4 mm (6.52 x 2.97 x 0.41 in) |
| Weight: | 205 g (7.23 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Green |
| Usd: | ~86 USD |