| Brand: | Coolpad |
| Model: | X100 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 450 nits |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9 (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF 5 MP, (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14, CoolOS |
| Dimensions: | 169 x 76.3 x 8.6 mm (6.65 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight: | 213 g (7.51 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Starlit Black, Polar Silver, Palm Blue, Fairy Pink |
| Usd: | ~194 USD |