| Brand: | Coolpad |
| Model: | Shine |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 153 x 77.2 x 8.6 mm (6.02 x 3.04 x 0.34 in) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Gold |
| Usd: | ~216 USD |