| Brand: | CoolPAD |
| Model: | Revvl Plus |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3380.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 625 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 7.1 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.6 mm |
| Weight: | 196 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/ac/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1 |
| Sensors: | Accelerometer |