| Brand: | CoolPAD |
| Model: | N5C |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 5.45" |
| Resolution: | 540 x 1132 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6739 |
| Gpu: | IMG PowerVR GE8100 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.45 mm |
| Weight: | 154 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, White |