| Brand: | Coolpad |
| Model: | N5 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.71 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 13 MP, ƒ/ 2.2, (wide), -0 MP, ƒ/ , (Secondary) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 8 MP, ƒ/ |
| Capacity: | 3000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek Helio A22 (MT6761) (12 nm) |
| Cpu: | Quad-Core (4x Cortex A53 2.0 GHz) |
| Gpu: | IMG PowerVR GE-class GPU |
| Os: | Android 9.0 P |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 140.0 x 70.0 x 8.0 mm |
| Weight: | 145 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, Blue |