| Brand: | Coolpad |
| Model: | Mega 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.2, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 3050 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T860 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), Cool UI |
| Dimensions: | 152 x 77 x 8.2 mm (5.98 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM + Nano-SIM (max 2 at a time) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Champagne White, Moondust Grey, Gold White |
| Usd: | ~119 USD |