| Brand: | Coolpad |
| Model: | Mega |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 109.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.2, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6 (Marshmallow), Cool UI 8 |
| Dimensions: | 153 x 76.8 x 7.9 mm (6.02 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight: | 143 g (5.04 oz) |
| Sim: | Hybrid Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Gold, White, Black |
| Usd: | ~86 USD |