| Brand: | Coolpad |
| Model: | Legacy |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.36 inches, 104.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~380 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, AF 5 MP |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 165.9 x 80.5 x 8.4 mm (6.53 x 3.17 x 0.33 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~173 USD |