| Brand: | Coolpad |
| Model: | CP12 Neo |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 450 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8 (wide), AF auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc SC9863A1 (22 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 15 (Go edition) - 64GB version onlyAndroid 14 - 128/256GB version |
| Dimensions: | 164.2 x 75.7 x 8.8 mm (6.46 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight: | 196.2 g (6.91 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Platinum Black, Dream Blue, Cherry Pink, Space Gray |