| Brand: | CoolPAD |
| Model: | Cool Play C7 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 720 x 1440 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Selfie Specs: | 4 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6750 |
| Gpu: | ARM Mali-T880MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 8.0 Oreo |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.65 mm |
| Weight: | 171 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Red |