| Brand: | Coolpad |
| Model: | Cool Play 8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.2 inches, 96.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T860MP2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 8 (Oreo), Cool UI 9 |
| Dimensions: | 155.5 x 74.8 x 8.5 mm (6.12 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight: | 177 g (6.24 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Red |
| Usd: | ~162 USD |