| Brand: | Coolpad |
| Model: | Coolpad Cool Play 7 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.85 inches |
| Resolution: | 1512x720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.85 inches HD+ display |
| Main Specs: | Camera Overview (Back/Front): 13 MP / 8 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels with F2.2 Aperture |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-core (Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 + Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 520MHz, 4-Cores |
| Ram: | 4 GB, 533 MHz |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android OS with CoolUI |
| Dimensions: | 73.4 mm x 151 mm x 8.8 mm |
| Weight: | 199 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/microSD + Nano-SIM)) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 3.1, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Fingerprint |