| Brand: | CoolPAD |
| Model: | Cool 9 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 5.71" |
| Resolution: | 720 x 1520 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek Helio A22 (MT6761) |
| Gpu: | PowerVR GE8300 |
| Memory | |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.3 mm |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |