| Brand: | Coolpad |
| Model: | Cool 30 Play |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.79 inches, 109.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1640 pixels (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 450 nits |
| Brightness: | 450 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 169.6 x 76.6 x 8.5 mm (6.68 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight: | 208 g (7.34 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Aurora Purple, Flowing Gold, Velvet Black |