| Brand: | Coolpad |
| Model: | Coolpad Cool 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.71 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels |
| Technology: | 5.71 in |
| Main Specs: | 3264 x 2448 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 5.04 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 1300 MHz, Cores: 8 |
| Gpu: | PowerVR GE8100, 570 MHz |
| Ram: | 2 GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Weight: | Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Fingerprint |