| Brand: | Coolpad |
| Model: | Cool 20 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.58 inches, 104.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8 (wide), PDAF 8 MP, (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 900 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G68 MC4 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11, CoolOS 2 |
| Dimensions: | 162.8 x 74.8 x 8.3 mm (6.41 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight: | 193 g (6.81 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), unspecified sensors |
| Colors: | Black, Blue, White, Gold |
| Usd: | ~270 USD |