| Brand: | Coolpad |
| Model: | Cool 10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.52 inches, 106.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.5, PDAF 0.3 MP 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6758 Helio P30 (16 nm) - ChinaMediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) - International |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex A53) - ChinaOcta-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) - International |
| Gpu: | Mali-G71 MP2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSD |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 165.7 x 76.5 x 9.1 mm (6.52 x 3.01 x 0.36 in) |
| Weight: | 202.8 g (7.16 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Glazed Black, Seashell White, Science Blue |
| Usd: | ~119 USD |