| Brand: | Coolpad |
| Model: | Coolpad Cool 1 Dual |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches FHD |
| Resolution: | 1920 X 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.5 inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 13 MP + 13 MP / 8 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels f/2.2, 1.4 µm pixel size |
| Capacity: | 4060 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-core (4x 1.2GHz Cortex-A53 & 4x 1.8GHz Cortex-A72) |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 510 GPU |
| Ram: | Memory: 3GB/4GB, 993MHz |
| Storage: | Internal Storage: 32GB/64GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow OS |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 152 mm x 74.8 mm x 8.2 mm |
| Weight: | 167 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Yes with Dual Nano SIM Support) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, WiFi Direct, Hotspot |
| Usb: | USB Type-C 1.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Compass Gyroscope Sensor Fingerprint Sensor (Rear Mounted) |