| Brand: | Coolpad |
| Model: | C16s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 400 nits |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 167.9 x 77.9 x 8.7 mm (6.61 x 3.07 x 0.34 in) |
| Weight: | 215 g (7.58 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Black, Woodland Green, Sunset Orange |
| Usd: | ~86 USD |