| Brand: | Coolpad |
| Model: | C15 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 400 nits |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 164.2 x 75.7 x 8.8 mm (6.46 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight: | 196 g (6.91 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Dreamy Blue, Ripple Purple, Midnight Black |