| Brand: | CoolPAD |
| Model: | 8190Q |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 4.5" |
| Resolution: | 960 x 540 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1650.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6589 |
| Gpu: | PowerVR SGX544 MP1 |
| Memory | |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 4.1 Jelly Bean |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.9 mm |
| Weight: | 130 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11b/g/n |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Sensors: | GPS |