| Brand: | Coolpad |
| Model: | 3632 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.1 inches, 102.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~161 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Chipset: | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 7.1 (Nougat) |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Gold |
| Usd: | ~108 USD |