| Brand: | COLORS |
| Model: | Pride 7S |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5.45" |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, GPS |
| Colors: | Grey |