| Brand: | COLORS |
| Model: | Pride 5X |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 720 x 1440 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MT6739WA |
| Gpu: | Power VRGE8100 |
| Memory | |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10.1 mm |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer |