| Brand: | COLORS |
| Model: | Pride 1X |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5.45" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Blue, Black |