| Brand: | CHERRY MOBILE |
| Model: | Cosmos 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5.7" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 7 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek Helio X20 MTK6797 |
| Gpu: | ARM Mali-T880 MP4 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Body | |
| Sim: | Micro Sim, Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Gold |