| Brand: | Celkon |
| Model: | Q5K Power |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 3.15 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum 7731 |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 145 x 72 x 10 mm (5.71 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight: | 169 g (5.96 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White, Blue, Silver, Black |