| Brand: | Celkon |
| Model: | Q54 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Body | |
| Dimensions: | 145 x 73 x 8.8 mm (5.71 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight: | 150.6g (5.33 oz) |
| Display | |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 854 pi x els, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |