| Brand: | Celkon |
| Model: | Q455L |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 3.15 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop) |
| Dimensions: | 136.5 x 68 x 7.9 mm (5.37 x 2.68 x 0.31 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Red, Yellow |