| Brand: | Celkon |
| Model: | Q450 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 4.5 inches, 57.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum 7731 |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Body | |
| Dimensions: | 135 x 67.7 x 9.7 mm (5.31 x 2.67 x 0.38 in) |
| Weight: | 147 g (5.19 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Gold, White |