| Brand: | Celkon |
| Model: | Q405 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum 7731 |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4 (KitKat) |
| Body | |
| Dimensions: | 124 x 64.2 x 9.9 mm (4.88 x 2.53 x 0.39 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White, Gold, Blue |