| Brand: | Celkon |
| Model: | Millennia Hero |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 3.2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 125 x 64 x 11 mm (4.92 x 2.52 x 0.43 in) |
| Weight: | 113 g (3.99 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White/Gold, White/Silver, Black/Gold |