| Brand: | Celkon |
| Model: | CT-910 Plus |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Body | |
| Dimensions: | 193 x 123 x 9 mm (7.60 x 4.84 x 0.35 in) |
| Weight: | 180g (0.0 oz) |
| Display | |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 600 x 1024 pi x els, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Memory | |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Ion |