| Brand: | Celkon |
| Model: | CT-910+ |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 193 x 123 x 9 mm (7.60 x 4.84 x 0.35 in) |
| Weight: | 180 g (0.0 oz) |
| Sim: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Gray |