| Brand: | Celkon |
| Model: | Celkon CliQ 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels |
| Technology: | 5 in |
| Main Specs: | 4608 x 3456 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | ARM Cortex-A53, 1250 MHz, Cores: 4 |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP1, 550 MHz, Cores: 1 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Sim: | Standard SIM |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Fingerprint |