| Brand: | Celkon |
| Model: | Campus Prime |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7715 |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Body | |
| Dimensions: | 132 x 67 x 9.3 mm (5.20 x 2.64 x 0.37 in) |
| Weight: | 119.2 g (4.20 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White, Black, Gold, Silver, Brown, Blue |