| Brand: | Celkon |
| Model: | C66 Plus |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2014 |
| Body | |
| Dimensions: | 116.9 x 49 x 10.5 mm (4.60 x 1.93 x 0.41 in) |
| Weight: | 90g (3.17 oz) |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 240 x 320 pi x els, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Camera | |
| Main Specs: | Yes |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |