| Brand: | Celkon |
| Model: | C509 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | Yes |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 46 x 14.3 mm (4.25 x 1.81 x 0.56 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black/Red |