| Brand: | Celkon |
| Model: | C101 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 111 x 46 x 15.3 mm (4.37 x 1.81 x 0.60 in) |
| Weight: | 72 g (2.54 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black/Orange |