| Brand: | Celkon |
| Model: | A900 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 5.0 inches, 71.2 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 152.8 x 81.7 x 10.2 mm (6.02 x 3.22 x 0.40 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~130 USD |