| Brand: | Celkon |
| Model: | A88 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6513 |
| Cpu: | 650 MHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.5 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 116 x 60.5 x 13.2 mm (4.57 x 2.38 x 0.52 in) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black/Golden |