| Brand: | Celkon |
| Model: | A77 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.5 inches, 38.1 cm2 |
| Resolution: | 320 x 420 pixels, 4:3 ratio (~151 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 118 x 61 x 13.5 mm (4.65 x 2.40 x 0.53 in) |
| Weight: | 104 g (3.67 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~54 USD |