| Brand: | Celkon |
| Model: | A355 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum 7715 |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Body | |
| Dimensions: | 115.3 x 63.3 x 10.2 mm (4.54 x 2.49 x 0.40 in) |
| Weight: | 97.5 g (3.46 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Light Blue, Dart Blue, Red, Yellow, White |