| Brand: | Celkon |
| Model: | A21 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.0 inches, 47.6 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~144 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 124.8 x 66.1 x 10.8 mm (4.91 x 2.60 x 0.43 in) |
| Weight: | 115.3 g (4.06 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Blue, Red |
| Usd: | ~65 USD |