| Brand: | Celkon |
| Model: | A125 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.5 inches, 64.9 cm2 |
| Resolution: | 960 x 854 pixels (~286 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 138 x 68.5 x 10 mm (5.43 x 2.70 x 0.39 in) |
| Weight: | 78.2 (2.75 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~86 USD |