| Brand: | Celkon |
| Model: | A119 Signature HD |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 12 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6577H (40 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531u |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 148 x 74.5 x 9.3 mm (5.83 x 2.93 x 0.37 in) |
| Weight: | 177 g (6.24 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~216 USD |